Επιμέλεια: Τηλέμαχος Αρναούτογλου
Ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018, οι προκριματικοί αγώνες του Πρωταθλήματος Σκάκι Μαθητών-τριών της Περιφερειακής Ενότητας Ξάνθης για το 2018, που διοργάνωσε με επιτυχία ο σύλλογος μας.
Συνολικά στο Ατομικό πρωτάθλημα συμμετείχαν 138 μαθητές-τριες και στο Ομαδικό Πρωτάθλημα αγωνίστηκαν 66 μαθητές-τριες, σχηματίζοντας 15 ομάδες.
Τα αποτελέσματα όλων των αγώνων φαίνονται αναλυτικά στο διαδίκτυο στην εξής διεύθυνση: http://chess-results.com/tnr335197.aspx?lan=19&art=1
ΝΙΚΗΤΕΣ:
ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ |
|||||||||||||
Δημοτικά |
|||||||||||||
|
1ος |
2ος |
3ος |
1ο Κορίτσι |
|||||||||
Α’ ΔΗΜ |
Καλαϊτζής Ιωάννης 3ο Δημοτικό |
Χατζηνικολάου Γεώργιος 5ο Δημοτικό |
Φωτιάδου Σοφία Δημοτικό Ευμοίρου |
Φωτιάδου Σοφία Δημοτικό Ευμοίρου |
|||||||||
Β’ ΔΗΜ |
Μαραγκοζίδης Ευστάθιος 4ο Δημοτικό |
Βάμπουλας Βασίλειος 18ο Δημοτικό |
Τσούργιαννης Νικόλαος 6ο Δημοτικό |
Τσούργιαννη Κυριακή 6ο Δημοτικό |
|||||||||
Γ’ ΔΗΜ |
Μανιάτη Κωνσταντίνα 5ο Δημοτικό |
Ουζούνης Κωνσταντίνος 9ο Δημοτικό |
Παπαδόπουλος Βίκτωρας 11ο Δημοτικό |
Μανιάτη Κωνσταντίνα 5ο Δημοτικό |
|||||||||
Δ’ ΔΗΜ |
Ταρχανίδης Νικόλαος 3ο Δημοτικό |
Τσούτσας Φίλιππος 12ο Δημοτικό |
Καραγκιοζίδης Στέφανος 12ο Δημοτικό |
Πετροσιάν Μαριέτα 4ο Δημοτικό |
|||||||||
Ε' ΔΗΜ |
Αναγνωστόπουλος Βασίλειος 4ο Δημοτικό |
Μήλιου Πηνελόπη 12ο Δημοτικό |
Τοροσίδης Νικόλαος 13ο Δημοτικό |
Μήλιου Πηνελόπη 12ο Δημοτικό |
|||||||||
ΣΤ’ ΔΗΜ |
Βαγιανός Χρήστος 4ο Δημοτικό |
Ουζούνης Γεώργιος 9ο Δημοτικό |
Μπαλαφούτης Δημήτριος Δημοτικό Πετεινού |
Φυσεκίδου Χρυσή 1ο Δημοτικό |
|||||||||
Γυμνάσια |
|||||||||||||
Α’ ΓΥΜ |
Γκαμπαερίδης Γεώργιος 5ο Γυμνάσιο |
Μπαλαφούτη Μαρία 7ο Γυμνάσιο |
Καλίτση Στεφανία 4ο Γυμνάσιο |
Μπαλαφούτη Μαρία 7ο Γυμνάσιο |
|||||||||
Β’ ΓΥΜ |
Τσιραμπίδης Κωνσταντίνος 4ο Γυμνάσιο |
Ξανθόπουλος Αβραάμ 7ο Γυμνάσιο |
Παπαδόπουλος Παναγιώτης 7ο Γυμνάσιο |
Μακρή Ευσεβία Γυμνάσιο Αβδήρων |
|||||||||
Γ’ ΓΥΜ |
Ουμουτίδης Χρήστος 1ο Γυμνάσιο |
Μουρκάκης Ιωάννης 5ο Γυμνάσιο |
Αναγνωστόπουλος Παναγιώτης 1ο Γυμνάσιο |
Βερβελίδου Ευδοξία 1ο Γυμνάσιο |
|||||||||
Λύκεια |
|||||||||||||
ΛΥΚΕΙΑ |
Γεωργιάδης Νικόλαος ΑΞΙΟΝ |
Γεωργιάδης Παναγιώτης ΓΕΛ Αβδήρων |
- |
Δεν συμμετείχε κορίτσι |
|||||||||
ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ |
|||||||||||||
Δημοτικά |
|||||||||||||
1ο |
4ο Δημοτικό |
Βαγιανός Χρήστος |
Αναγνωστόπουλος Βασίλειος |
Κοσμόπουλος Νικόλαος |
Πετροσιάν Μαριέτα |
||||||||
2ο |
5ο Δημοτικό |
Ευθυμίου Ιωάννης |
Σαραντίδης Ιωάννης |
Πέτρου Νικόλαος |
Μανιάτη Κωνσταντίνα |
||||||||
Πέτρου Κωνσταντίνος |
Δήμογλου Δημήτριος |
Χατζηεφραιμίδης Θεόδωρος |
|||||||||||
3ο |
12ο Δημοτικό |
Λάσκαρης Αθανάσιος |
Μπρούσας Λύσανδρος |
Τσούτσας Φίλιππος |
Μήλιου Πηνελόπη |
||||||||
Γυμνάσια |
|||||||||||||
1ο |
1ο Γυμνάσιο |
Ουμουτίδης Χρήστος |
Αναγνωστόπουλος Παναγιώτης |
Βερβελίδης Αλέξανδρος |
Βερβελίδου Ευδοξία |
Βάμπουλας Γεώργιος |
|||||||
2ο |
7ο Γυμνάσιο Α |
Μπαλαφούτη Μαρία |
Δαγκλή Αλεξία |
Δουκέλης Γεώργιος |
Κοντοκώστα Βασιλική |
Μουλάς Βασίλειος |
|||||||
3ο |
7ο Γυμνάσιο Β |
Ξανθόπουλος Αβραάμ |
Αλίμοβ Δανιήλ |
Παπαδόπουλος Παναγιώτης |
Αμπραμιάν Ιωάννα |
Βεργίνη Ελισσάβετ |
|||||||
Λύκεια |
|||||||||||||
Δεν συμμετείχε κανένα Λύκειο. |
|||||||||||||
ΚΥΠΕΛΛΑ - ΜΕΤΑΛΛΙΑ
Τα κύπελλα και τα μετάλλια των νικητών θα αποσταλθούν το συντομότερο δυνατόν στα σχολεία των μαθητών, για να πραγματοποιηθεί η απονομή τους από τους δασκάλους-καθηγητές τους.
Ατομικό Πρωτάθλημα:
1ος Νικητής κάθε τάξης: Κύπελλο
2ος Νικητής κάθε τάξης: Ασημένιο Μετάλλιο
3ος Νικητής κάθε τάξης: Χάλκινο Μετάλλιο
1ο Κορίτσι κάθε τάξης: Χρυσό Μετάλλιο
Διευκρινίζεται ότι συμφώνα με την προκήρυξη της Ε.Σ.Ο., εάν το πρώτο κορίτσι καταταγεί στους τρεις πρώτους της γενικής κατάταξης, παίρνει όλα τα έπαθλα που του αναλογούν.
Ομαδικό Πρωτάθλημα:
Δημοτικά Σχολεία:
1η - 2η - 3η Ομάδα: Κύπελλο στο Σχολείο, Μετάλλια στους μαθητές
Γυμνάσια:
1η - 2η - 3η Ομάδα: Κύπελλο στο Σχολείο, Μετάλλια στους μαθητές
Αναμνηστικά συμμετοχής:
Όλοι οι συμμετέχοντες-ουσες μαθητές-τριες έλαβαν αναμνηστικά συμμετοχής από τον Σύλλογό μας, κατά την λήξη των αγώνων.
ΠΡΟΚΡΙΣΕΙΣ
Από κάθε Περιφερειακή Ενότητα προκρίνονται συνολικά 55 μαθητές-τριες στο Ατομικό και 5 ομάδες Δημοτικών Σχολείων και 3 Γυμνασίων στο Ομαδικό, για να συμμετάσχουν στους Ημιτελικούς Αγώνες της Περιφέρειας Α.Μ.Θ, που φέτος θα διεξαχθούν στην Αλεξανδρούπολη, στο ξενοδοχείο «Ramada Plaza Thraki» στις 3 και 4 Μαρτίου 2018.
Για τις ομάδες των Λυκείων προβλέπεται ελεύθερη συμμετοχή στους Ημιτελικούς Αγώνες της Περιφέρειας Α.Μ.Θ., αλλά και στην τελική φάση του Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί την 1η Απριλίου 2018 στo Περιστέρι Αττικής.
Σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων, στο Ατομικό προκρίνονται οι 4 πρώτοι κάθε τάξης Δημοτικών, Γυμνασίων, Λυκείων και Νηπίων και τα πρώτα κορίτσια κάθε τάξης (σύνολο 14 μαζί με όσα καταταγούν στην 1η - 4η θέση) και στο Ομαδικό οι 5 πρώτες ομάδες Δημοτικών Σχολείων και οι 3 πρώτες Γυμνασίων.
Επίσης προκρίνονται και μπορούν να αγωνισθούν στο Ατομικό Πρωτάθλημα και οι μαθητές-τριες που η ομάδα του σχολείου τους προκρίθηκε στους ημιτελικούς αγώνες του Ομαδικού Πρωταθλήματος, με την προϋπόθεση ότι έχουν αγωνιστεί στους Προκριματικούς Αγώνες της Π.Ε. Ξάνθης.
Το πρόγραμμα των ημιτελικών αγώνων στην Αλεξανδρούπολη έχει ως εξής:
Σάββατο 3 Μαρτίου 2018: Ομαδικό Πρωτάθλημα
15.00 - 15.30 : Άφιξη ομάδων - Κατάθεση συνθέσεων - Κληρώσεις
15.30 - 20.30 : 1ος - 2ος - 3ος - 4ος - 5ος Γύρος
Κυριακή 4 Μαρτίου 2018: Ατομικό Πρωτάθλημα
09.00 - 10.00 : Άφιξη σκακιστών - Επιβεβαίωση συμμετοχών - Κληρώσεις
10.00 - 14.00 : 1ος - 2ος - 3ος - 4ος Γύρος
14.00 - 15.30 : Διάλειμμα για γεύμα
15.30 - 18.30 : 5ος - 6ος - 7ος Γύρος
18.30 - 19.00 : Τελετή λήξης - Απονομές επάθλων
Αναλυτικά οι τελικές προκρίσεις σε ατομικό και ομαδικό περιέχονται στην κατάσταση που επισυνάπτεται με το παρόν δελτίο τύπου και θα υπάρξει προσωπική ενημέρωση προς όλους τους προκριθέντες.
Ο Σκακιστικός Όμιλος Ξάνθης συγχαίρει όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή και τις προσπάθειες που κατέβαλαν, τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο, καθώς και για το αθλητικό πνεύμα και την ευγενή άμιλλα που επέδειξαν καθ’ όλη την διάρκεια των αγώνων στο πολύ ωραίο και κορυφαίο αυτό πνευματικό άθλημα. Ιδιαίτερα συγχαίρουμε τους νικητές και τις νικήτριες και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στους Ημιτελικούς αγώνες της περιφέρειας Α.Μ.Θ.
Τέλος, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά όλους όσους συνέβαλαν στην οργάνωση και πραγματοποίηση των αγώνων και ιδιαίτερα τους γονείς των σκακιστών και τους δασκάλους, οι οποίοι βοήθησαν στην προετοιμασία και στη διεξαγωγή τους, καθώς και το Δήμο Ξάνθης και την Στέγη Πολιτισμού Ξάνθης και τους Σκακιστικούς Ομίλους Αλεξανδρούπολης, Φερών και Κομοτηνής για το υλικό που μας παρείχαν.
Επιμέλεια: Τηλέμαχος Αρναούτογλου