Η SKODA Ξάνθη επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό. Συμβολική η παρουσία του Χαράλαμπου Δημαρχόπουλου.

Στη Θεσσαλονίκη βρέθηκαν χθες από το μεσημέρι εκατοντάδες Ξανθιώτες για να υποστηρίξουν την ομάδα της Ξάνθης, δίνοντας ο Δήμαρχος  Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος με την παρουσία του, τη συμβολική συμμετοχή όλης της Ξάνθης στον αγώνα.

Παρόντες επίσης από τους αναγνωρίσιμους στις κερκίδες του Καυτανζόγλειου, ο Βουλευτής Ξάνθης Αλέξανδρος Κοντός, ο Αντιπεριφερειάρχης Κώστας Ζαγναφέρης, ο Πρόεδρος του Κέντρου Πολιτισμού Πασχάλης Λύρατζης, ο Σωκράτης Ξυνίδης, ο Φώτης Καραλίδης, ο Ιπποκράτης Γαλάτης, ο καθηγητής της νομικής Χρήστος Δετσαρίδης, ο Άρης Πιαλόγλου, ο Χρήστος Πανόπουλος και πολλοί άλλοι....

Η αποστολή

Alexandre Silva Cleyton, Christian Obodo, Fernando Pereira Wallace, Lucero Adrián, Soltani Karim, Walter Fernández Balufo, Αναστασόπουλος Νίκος, Βασιλακάκης Θεόδωρος, Γούτας Δημήτρης, Καπετάνος Παντελής, Καρυπίδης Χρήστος, Κυριακίδης Δημήτρης, Λισγάρας Χρήστος, Μπαξεβανίδης Δήμος, Μπέρτος Μανώλης, Ορφανίδης Πέτρος, Παπαστεριανός Μανώλης, Ράνος Αντώνιος

Περιγραφή αγώνα

Το απόγευμα της Μ. Πέμπτης στο «Καυτανζόγλειο» Στάδιο διεξήχθη το πρώτο παιχνίδι στα πλαίσια της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος 2014-15. Ο Ηρακλής που αγωνίζεται στη Football League και θα πάει στα μπαράζ ανόδου με σημαντικό πλεονέκτημα 7 πόντων, υποδέχθηκε την SKODA ΞΑΝΘΗ που για 26η διαδοχική σαιζόν βρίσκεται στη Superleague, ένα 24ωρο μετά τον άλλο ημιτελικό, εκεί όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα Σμύρνης με 0-3. Η ξανθιώτικη ομάδα στην 4η φορά στην ιστορία της που φτάνει στα ημιτελικά του θεσμού, ήθελε να αυξήσει τα ποσοστά πρόκρισης που της αναλογούν στις συγκεκριμένες αναμετρήσεις απέναντι στον Ηρακλή. Αξίζει να αναφερθεί πως η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου πέρσι στο Κύπελλο είχε αποκλείσει την SKODA ΞΑΝΘΗ στη φάση των 32/16 επικρατώντας με 1-0 στη Θεσσαλονίκη και αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στην Ξάνθη.
Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με τους σ’ αυτόν τον πρώτο ημιτελικό με τους Γιαννίκογλου, Μπουκουβάλα, Σαμαραντά, Ζάμπαρη, Μπαρτολίνι, Τσιλιανίδη, Ιντζόγλου, Πορτουλίδη, Ρομάνο, Κυριακίδη, Περόνε.
Ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, τον Μπέρτο και τον Γουάλας στα άκρα της άμυνας, τους Γούτα – Καρυπίδη στον άξονα της οπισθοφυλακής, τους Ομπόντο – Βασιλακάκη στο κέντρο της μεσαίας γραμμής και τους Λουσέρο – Σολτάνι στα αυτής της γραμμής με τον Κλέιτον σε πιο προωθημένο ρόλο και τον Ράνο στην κορυφή της επίθεσης.
Ο Ηρακλής προσπάθησε να μπει δυνατά με περισσότερο πάθος στις πρώτες μονομαχίες της αναμέτρησης όμως η SKODA ΞΑΝΘΗ πέτυχε τον αιφνιδιασμό. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου που είχε και τη συμπαράσταση των 600 περίπου φιλάθλων της, προειδοποίησε αρχικά με το σουτ του Λουσέρο στο 6’ και στο επόμενο λεπτό ο Κλέιτον Σίλβα άνοιξε το σκορ. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός με όμορφη προσπάθεια έξω από την περιοχή απέφυγε δύο αντιπάλους και στη συνέχεια με καταπληκτικό σουτ «κρέμασε» τον Γιαννίκογλου κάνοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μία καλή στιγμή με την προσπάθεια του Ρομάνο να «κόβεται» από τον Μπέρτο αλλά και με ένα λάθος διώξιμο της ξανθιώτικης άμυνας το οποίο δεν έγινε κάτι περισσότερο από επικίνδυνο. Στην εξέλιξη του α’ μέρους η SKODA ΞΑΝΘΗ ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα ενώ οι γηπεδούχοι έψαχναν τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς όμως ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κυριακίδη.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε η επανάληψη για τους δύο αντιπάλους με τις πρώτες καλές στιγμές να είναι για τον Ηρακλή. Οι γηπεδούχοι στο 53’ και το 54’ με τον Ρομάνο και τον Περόνε απείλησαν με την προσπάθεια του τελευταίου να σταματά στον Κυριακίδη, ενώ η κεφαλιά του πρώτου πέρασε άουτ. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Νίκος Παπαδόπουλος έκανε την πρώτη του αλλαγή και τη θέση του Σαραμαντά πήρε ο Κάσσος ενώ στο 69’ ο Λουκίνας πέρασε αντί του Τσιλιανίδη. Η πρώτη αλλαγή του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν ο Βάλτερ που πέρασε αντί του Σολτάνι στο 71’. Μέχρι και αυτό το λεπτό εκτός από τις δύο φάσεις του Ηρακλή δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο με την SKODA ΞΑΝΘΗ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα. Η δεύτερη αλλαγή για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Καπετάνος που πέρασε στη θέση του Ράνου στο 77’ και ακολούθησε αυτή του Παπαστεριανού αντί του Κλέιτον. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν στο 83’ τις αλλαγές τους με τον Τσιλιγκίρη να περνά αντί του Τσιλιανίδη ενώ λίγο νωρίτερα ο Παπαστεριανός επιχείρησε το σουτ που όμως δεν βρήκε το στόχο. Ακολούθησε η τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ξανθιώτικη ομάδα με το χαμένο τετ α τετ του Βάλτερ, όμως μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η SKODA ΞΑΝΘΗ επιστρέφει στην βάση της με το 0-1 και προβάδισμα πρόκρισης για τον επαναληπτικό που θα γίνει στα τέλη του Απρίλη στο γήπεδό της στα Πηγάδια.

Οι καλύτερες στιγμές

6’ Το διαγώνιο σουτ του Λουσέρο μπλόκαρε ο Γιαννίκογλου.
7’ Ο Κλέιτον έξω από την περιοχή ελευθερώθηκε κι έκανε ένα όμορφο σουτ ανοίγοντας το σκορ για το 0-1
8’ Ο Ρομάνο βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Κυριακίδη αλλά ο Μπέρτος πρόλαβε την μπάλα.
9’ Λάθος διώξιμο αμυνόμενων της SKODA ΞΑΝΘΗ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά, να αιφνιδιάζει τον Κυριακίδη αλλά στο τέλος ο κίνδυνος απομακρύνθηκε.
23’ Το σουτ του Ρομάνο μπλόκαρε ο Κυριακίδης.
38’ Μακρινό άστοχο σουτ του Σολτάνι.
43’ Γύρισμα του Μπέρτου το σουτ στην κίνηση του Κλέιτον απέκρουσε εντυπωσιακά ο Γιαννίκογλου.

53’ Σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά, άστοχη κεφαλιά του Ρομάνο.
54’ Ο Περόνε μόνος του νικήθηκε από τον Κυριακίδη στο πλασέ που επιχείρησε.
82’ Άστοχο το σουτ του Παπαστεριανού.
86’ Τεράστια ευκαιρία για τη SKODA ΞΑΝΘΗ με τον Βάλτερ να βγαίνει μόνος με τον τερματοφύλακα αλλά ο τελευταίος να τον νικάει στο τετ α τετ.
90’ Ο Γιαννίκογλου έκλεψε την μπάλα προ του Καπετάνου.